In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

wesprzyj

KRS: 0000297411
konto: 18116022020000000143732461

Urologia

Informacje dotyczące warsztatów urologicznych w sezonie 2017/2018!!

Przedstawiamy zmiany dotyczące korzystania z warsztatów/ konsultacji urologicznych:

- podopieczni do 1 roku życia są objęci bezpłatną opieką urologiczną (3 spotkania)

- uczestnik warsztatów (podopieczny Fundacji) powyżej 1 roku życia może skorzystać z bezpłatnych warsztatów tylko raz. 

Zapisy na warsztaty prowadzimy w poniedziałki i wtorki w biurze fundacji 503005408. Każdy uczesnik warsztatów powinien dostarczyć uzupełniony formularz zgłoszeniowy. 

Ściągnij formularz zgłoszeniowy do projektu Pracowni uroterapeutycznej 2017/2018


Uwaga!!

Ustawa "Za życiem" wprowadza zmiany dotyczące ubiegania się o wyroby medyczne ( w tym cewniki).  Zmiana umożliwia  odbiór bez żadnych limitów ilościowych wyrobów medycznych niezbędnych dla niepełnosprawnego dziecka:

- worków stomijnych (bez dopłat, na wniosku zwiększamy tylko ilość worków)

- worków do zbiórki moczu (bez dopłat – tak jak do tej pory przy cenie 6.5 pln za szt., na wniosku zwiększamy tylko ilość worków)

- cewników, w tym także cewników hydrofilowych(tu dowolna ilość, ale zawsze z dopłatą 30%, zwiększamy ilość cewników na wniosku, tak aby kwotowo refundacja odpowiadała budżetowi niezbędnemu na zakup cewników hydrofilowych)

Zmiany zostały wprowadzone na mocy ustawy „Za życiem” która ma na celu wsparcie kobiet w ciąży i rodzin z dziećmi nieuleczalnie chorymi.

Stało się tak dlatego, że ustawa za „Za życiem” definiuje nową grupę świadczeniobiorców. Są to osoby do 18 roku życia, u których lekarz stwierdził:

a) ciężkie i nieodwracalne upośledzenie

b) nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu

Każde dziecko które ma stwierdzoną taka chorobę powinno otrzymać specjalne zaświadczenie, że zmiany (choroba) powstały w okresie prenatalnym lub w czasie porodu.

Zaświadczenie powinno być według regulacji wypisane przez lekarza, który posiada specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii lub neonatologii. Od NFZ otrzymaliśmy potwierdzenie że oświadczenie może być wypisane nawet przez lekarza POZ i także będzie honorowane.

Takie zaświadczenie powoduje zniesienie limitów czasowych (dla produktów okresowych jak na przykład wózki inwalidzkie) lub ilościowych/wartościowych (dla produktów cyklicznych jak na przykład cewniki, worki urologiczne – to nas dotyczy) dla niezbędnych dla dziecka wyrobów medycznych.

Po otrzymaniu:

1)    odpowiedniego zaświadczenia oraz

2)    wniosku wypisanego na dowolną ilość wyrobów medycznych (wnioski można brać nawet kilka razy w miesiacu)

 

pacjent kieruje się do odpowiedniego oddziału NFZ po nową kartę zaopatrzenia (z nowym kodem) i może wówczas realizować zlecenia na wybrane przez siebie wyroby medyczne w niezbędnej dla dziecka ilości.

W praktyce pacjenci, których będą dotyczyć zmiany będą to na przykład dzieci ze spina bifida albo na przykład z mózgowym porażeniem dziecięcym, którzy odbierają nasze cewniki mogą odbierać na jeden wniosek miesięczny nie 180 cewników niepowlekanych, ale nawet 300 czy 500 szt.

Z tego co również przekazał nam także NFZ – wynika także, że dziecko może mieć wypisany nawet więcej niż 1 wniosek w tym samym miesiącu (na przykład: zużył produkty na jeden wniosek, w tym samym miesiącu idzie po kolejny wniosek). W tej sytuacji dziecko może mieć wystawiane 2-3 wnioski w jednym miesiącu.

W przypadku cewników hydrofilowych pacjent może na przykład otrzymać wniosek na 875 szt. cewników niepowlekanych, które dadzą limit 700 PLN na wniosku, a w ramach tego odebrać 100 cewników SpeediCath z dopłatą na poziomie 210 zł (w przypadku cewników zawsze będzie 30% dopłaty)

Jeśli rodzic chciałby na przykład odebrać 160 cewników hydrofilowych speedicath, wtedy na wniosku powinien mieć wypisane 1.400 szt. cewników zwykłych nelaton (a na mocy ustawy taka liczba jest możliwa) i dopłacić 336 zł do wniosku.

Oficjalne informacje z Ministerstwa na temat regulacji ustawy znajdują się tez na stronie: http://www.mz.gov.pl/wp-content/uploads/2016/12/informator-16.-02.2017-2.pdf

W sprawie refundacji cewników hydrofilowych  800 269 579


Ściągnij formularz zgłoszeniowy do projektu Pracowni uroterapeutycznej 2016/2017

Rozszczep kręgosłupa jako wada rozwojowa skutkuje konsekwencjami, które mają wpływ na późniejszy rozwój dziecka. Jednym z takim powikłań o ogromnej wadze dla zdrowia dziecka jest pęcherz neurogenny. Jest to określenie, które dotyczy szeregu problemów związanych z zaburzeniami czynności pęcherza.Prawidłowo działający pęcherz moczowy w czasie napełniania się moczem jest wiotki, natomiast zwie- racze cewki moczowej są w tym momencie zaciśnięte. Gdy jest pełny odczuwamy to jako potrzebę od- dania moczu. Czynność zwieraczy i pęcherza znajduje się jednak pod kontrolą woli, dlatego mamy czas, aby dotrzeć do toalety. W toalecie, również w sposób zależny od woli, opróżniamy pęcherz. W tej fazie mięsień pęcherza kurczy się, natomiast zwieracze cewki ulegają rozluźnieniu. Do prawidłowego funkcjonowania tego mechanizmu konieczne są sprawne szlaki i ośrodki nerwowe w mózgu i w rdzeniu kręgowym.

Aby zadbać o prawidłowe oddawania moczu, należy przede wszystkim zdiagnozować, który mechanizm oddawania moczu został uszkodzony. W tym celu powinno się wykonać badania urodynamiczne, badanie USG nerek i pęcherza moczowego. Dzięki temu możemy określić, który z czterech typów pęcherza neurogennego dokucza naszemu dziecku. Niezależnie od typu pęcherza, konieczne jest stosowanie profilaktyki:

  • farmakoterapię,
  • cewniki zewnętrzne,
  • samocewnikowanie,
  • wszczepienie sztucznego zwieracza cewki moczowej,
  • rozcięcie zwieracza cewki moczowej,
  • zabiegi operacyjne mające na celu odprowadzanie moczu do worka przyklejonego na skórze

Najistotniejsze dla zachowania zdrowia dróg moczowych oraz dla samodzielności dziecka jest cewnikowanie. Cewnik to specjalna, cienka rurka wykonana z elastycznego materiału, której jeden koniec wprowadza się do pęcherza poprzez cewkę moczową, drugim mocz wypływa na zewnątrz do toalety lub specjalnego pojemnika/worka.

Cewnikowanie może być stałe (cewnik jest umieszczony w pęcherzu na stałe - kilka dni czy tygodni i tylko okresowo wymieniany) lub przerywane, kiedy jednorazowy cewnik jest wprowadzany do pęcherza podczas jednorazowej procedury opróżniania pęcherza, a procedura jest powtarzana kilka razy dziennie. Inne cewniki stosuje się u kobiet, inne u mężczyzn.

Cewnikowanie przerywane może wykonywać sam pacjent lub też przy pomocy innej osoby, ale zawsze po przeszkoleniu przez personel medyczny. Przerywane samocewnikowanie (ang. ISC – intermitten self-catherization) polega na wprowadzeniu przez samego pacjenta cewnika do pęcherza moczowego w celu jego opróżnienia. Natychmiast po opróżnieniu pęcherza cewnik jest usuwany. ISC uznawane jest na świecie za złoty standard w sytuacji, kiedy pacjent ma trudności z efektywnym opróżnianiem pęcherza moczowego. Technika ta jest powszechnie stosowana u pacjentów, którzy mają problemy z opróżnianiem pęcherza, jak również u tych, którzy nie są w stanie w ogóle oddawać moczu. Warto pamiętać, że dzieci do 10. roku życia wymagają cewnikowania co trzy godziny, starsze co 4 godziny (a więc 5 – 6 razy dziennie) z zachowaniem 6 – 8 godzinnej przerwy nocnej (są to oczywiście wartości uśrednione). Zbyt długie okresy pomiędzy cewnikowaniami będą prowadziły do rozwoju ciężkich zakażeń układu moczowego i wzrostu ciśnienia w pęcherzu, co z kolei będzie skutkowało uszkodzeniem czynności nerek, z ich niewydolnością i koniecznością wdrożenia leczenia nerkozastępczego. Regularne cewnikowanie zapobiega też problemom związanym z nietrzymaniem moczu, w tym m.in. konieczności ciągłego stosowania pieluch.

Fundacja Spina od września 2013 prowadzi Pracownię Uroterapii w GCZD. Jest to miejsce, gdzie podopieczni z rkiw oraz ich rodzice mogą spotkać się z lekarzem urologiem dziecięcym, pielęgniarką oraz pracownikiem Fundacji Spina. Każde dziecko objęte opieką Pracownii ma okazję uczestniczyć w warsztatach dotyczących higieny układu moczowego i wydalniczego, organizacji miejsca do przeprowadzenia cewnikowania i irygacji oraz warsztat dotyczący samodzielności w sytuacji toalety. Celem funkcjonowania Pracownii jest wzbudzenie w dziecku odpowiedzialności i motywacji za bardzo intymną sferę jego życia, która ma ogromne znaczenie dla zdrowia. Jest to także okazja do zadania pytań lekarzowi urologowi dziecięcemu, zweryfikowania, czy używane są odpowiednie cewniki.

Kalendarium

Facebook

Licznik odwiedzin

763121
Dzisiaj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Wszyscy odwiedzający
180
1591
1864
763121

Sponsorzy

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Partnerzy

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

powered by Nataltec 2014