ul. Medyków 16, 40-752 Katowice
tel.: 503 005 408
fundacja@spina.com.pl

Dostęp do leczenia i opieki, a jakość życia – konferencja Fundacji SPINA

18 września 2021 r., online


Od jakości opieki medycznej i dostępu do optymalnych wyrobów medycznych, przez relacje układu pokarmowego z centralnym układem nerwowym, do wpływu traumatycznych przeżyć i lęków matki na mózg jej dziecka. Wrześniowa konferencja Fundacji Spina skupia się na osobach dotkniętych rozszczepem kręgosłupa, ale powinna zainteresować wszystkich, którym zdrowie nie jest obojętne.

Spotkanie odbędzie się w formule zdalnej. Udział w konferencji nie wiąże się z żadnymi opłatami. Wystarczy się zarejestrować.

– Być może nie widać tego na pierwszy rzut oka, ale głównym bohaterem naszej wrześniowej konferencji jest mózg. Profesor Jadwiga Jośko-Ochojska zaprezentuje jak emocje matki kształtują synapsy płodu. Dowiemy się także, jakie są konsekwencje zaburzeń poznawczych u osób z rozszczepem kręgosłupa oraz w jakie relacje wchodzą układ pokarmowy i centralny układ nerwowy – informuje Dominika Madaj-Solberg, prezes Fundacji Spina.


Poruszane tematy to między innymi:

-Wpływ trudnych przeżyć i lęków matki ciężarnej na losy jej dziecka,

-Sposoby wspomagania osi mózgowo-jelitowej jako szlaku sygnalizacyjnego pomiędzy przewodem pokarmowym a centralnym układem nerwowym,

-Zaburzenia poznawcze u osób z rozszczepem kręgosłupa i ich konsekwencje na przestrzeni życia,

-Rozwiązywanie problemów związanych z higieną pęcherza neurogennego oraz jelitem neurogennym,

-Konsekwencje mniejszej aktywności ruchowej osób z przepukliną oponowo-rdzeniową,

-Dostęp dzieci i młodzieży z rozszczepem kręgosłupa do optymalnych wyrobów medycznych jako ważny krok w optymalizacji modelu opieki zorientowanym na wartość.


Referaty wygłoszą między innymi:

-profesor Jadwiga Jośko-Ochojska, kierownik Katedry i Zakładu Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej w Zabrzu Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach,

-dr Marie Peny–Dahlstrand, terapeutka zajęciowa, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie w Göteborgu,

-dr Barbro Lindquist, neuropsycholog ze specjalizacją “Cognition and behaviour in children with hydrocephalus”, Szwecja,

-dr Anna Brzóska, lekarz specjalista pediatra oraz magister dietetyk kliniczny,

-dr n. med. Agnieszka Pastuszka, chirurg, urolog dziecięcy GCZDZ w Katowicach,

-dr hab. n. med. Bożena Okurowska-Zawada, Klinika Rehabilitacji Dziecięcej z Ośrodkiem Wczesnej Pomocy Dziecim “Dać szansę”

-Inguun Myren, pielęgniarka stomijna, Norwegia

-dr n. med. Jakub Gierczyński, ekspert systemu ochrony zdrowia.

– W czasie konferencji nie zabraknie także referatów poświęconych temu jak opieka medyczna i dostęp do optymalnych wyrobów medycznych wpływają na jakość życia. Porozmawiamy o zapobieganiu zaparciom u osób po operacjach przepukliny oponowo-rdzeniowej. Przedstawimy także nowoczesne metody irygacji jelita neurogennego – dodaje Dominika Madaj Solberg.


Bezpłatna rejestracja:
https://docs.google.com/forms/d/1s6NjwmxiNEEC7IKPVz0apdxENnXal74pdid6ZwsK4T0/edit


Prowadzenie spotkania: Marianna Dufek
Patronat medialny: TVP Katowice, Rynek Zdrowia

#aktywniobywateledotacje, #fundacjaspina, #spinabifida