Dostęp do leczenia i opieki, a jakość życia – konferencja Fundacji SPINA
18 września 2021 r., online

Od jakości opieki medycznej i dostępu do optymalnych wyrobów medycznych, przez relacje układu pokarmowego z centralnym układem nerwowym, do wpływu traumatycznych przeżyć i lęków matki na mózg jej dziecka. Wrześniowa konferencja Fundacji Spina skupia się na osobach dotkniętych rozszczepem kręgosłupa, ale powinna zainteresować wszystkich, którym zdrowie nie jest obojętne.
Spotkanie odbędzie się w formule zdalnej. Udział w konferencji nie wiąże się z żadnymi opłatami. Wystarczy się zarejestrować.
– Być może nie widać tego na pierwszy rzut oka, ale głównym bohaterem naszej wrześniowej konferencji jest mózg. Profesor Jadwiga Jośko-Ochojska zaprezentuje jak emocje matki kształtują synapsy płodu. Dowiemy się także jakie są konsekwencje zaburzeń poznawczych u osób z rozszczepem kręgosłupa oraz w jakie relacje wchodzą układ pokarmowy i centralny układ nerwowy – informuje Dominika Madaj-Solberg, prezes Fundacji Spina.
Poruszane tematy to między innymi:
-Wpływ trudnych przeżyć i lęków matki ciężarnej na losy jej dziecka,
-Sposoby wspomagania osi mózgowo-jelitowej jako szlaku sygnalizacyjnego pomiędzy przewodem pokarmowym a centralnym układem nerwowym,
-Zaburzenia poznawcze u osób z rozszczepem kręgosłupa i ich konsekwencje na przestrzeni życia,
-Rozwiązywanie problemów związanych z higieną pęcherza neurogennego oraz jelitem neurogennym,
-Konsekwencje mniejszej aktywności ruchowej osób z przepukliną oponowo-rdzeniową,
-Dostęp dzieci i młodzieży z rozszczepem kręgosłupa do optymalnych wyrobów medycznych jako ważny krok w optymalizacji modelu opieki zorientowanym na wartość.
Referaty wygłoszą między innymi:
-profesor Jadwiga Jośko-Ochojska, kierownik Katedry i Zakładu Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej w Zabrzu Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach,
-dr Marie Peny–Dahlstrand, terapeutka zajęciowa, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie w Göteborgu,
-dr Barbro Lindquist, neuropsycholog ze specjalizacją “Cognition and behaviour in children with hydrocephalus”, Szwecja,
-dr Anna Brzóska, lekarz specjalista pediatra oraz magister dietetyk kliniczny,
-dr n. med. Agnieszka Pastuszka, chirurg, urolog dziecięcy GCZDZ w Katowicach,
-dr hab. n. med. Bożena Okurowska-Zawada, Klinika Rehabilitacji Dziecięcej z Ośrodkiem Wczesnej Pomocy Dziecim “Dać szansę”
-Inguun Myren, pielęgniarka stomijna, Norwegia
-dr n. med. Jakub Gierczyński, ekspert systemu ochrony zdrowia.
– W czasie konferencji nie zabraknie także referatów poświęconych temu jak opieka medyczna i dostęp do optymalnych wyrobów medycznych wpływają na jakość życia. Porozmawiamy o zapobieganiu zaparciom u osób po operacjach przepukliny oponowo-rdzeniowej. Przedstawimy także nowoczesne metody irygacji jelita neurogennego – dodaje Dominika Madaj Solberg.
Bezpłatna rejestracja:
https://docs.google.com/forms/d/1s6NjwmxiNEEC7IKPVz0apdxENnXal74pdid6ZwsK4T0/edit
Prowadzenie spotkania: Marianna Dufek
Patronat medialny: TVP Katowice, Rynek Zdrowia