ul. Medyków 16, 40-752 Katowice
tel.: 503 005 408
fundacja@spina.com.pl

Fundacja działa na rzecz dzieci i dorosłych z rozszczepem kręgosłupa i innymi wadami wrodzonymi.

Profilaktyka

Rozszczep kręgosłupa, będący jedną z najczęściej występujących wad rozwojowych w Polsce, jest równocześnie wadą, której możemy zapobiec. Badania pokazują, że nieprawidłowa lub niewystarczająca suplementacja kwasem foliowym jest przyczyną powstania rozszczepu kręgosłupa u dziecka. Aby temu zapobiec, należy przyjmować 0,4 mg kwasu foliowego na co najmniej trzy miesiące przez planowaną ciążą. W ten sposób redukujemy prawdopodobieństwo wystąpienia rozszczepu kręgosłupa o 70%! Równie istotny jest zdrowy tryb życia, prawidłowa dieta oraz właściwa masa ciała matki.

Badania

W czasie ciąży warto wykonywać badania prenatalne – badanie ultrasonograficzne wykonane w drugim trymestrze ciąży może wykazać, czy u dziecka rozwija się wada rozwojowa. Jeśli Twoja ciąża jest ciążą podwyższonego ryzyka (m.in. masz historię osób z rozszczepem kręgosłupa w rodzinie, urodziłaś już dziecko z tą wadą), warto wykonać również test na poziom alfa-fetoproteiny (AFP) we krwi.

Operacje prenatalne

Jeśli podczas przeprowadzonych badań prenatalnych okaże się, że dziecko jest obciążone rozszczepem kręgosłupa, rodzice mogą zdecydować się na przeprowadzenie operacji prenatalnej. Operacje prenatalne są przeprowadzane pomiędzy 19. a 25. tygodniem ciąży w Klinice i Katedrze Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej w Bytomiu. Numer telefonu: (32) 786-15-40.