ul. Medyków 16, 40-752 Katowice
tel.: 503 005 408
fundacja@spina.com.pl

„Każda góra jest do zdobycia”pod takim hasłem 5 września 2020 roku odbyła się IX konferencja i warsztaty Fundacji SPINA dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Wydarzenie to przejdzie do historii, nie tylko ze względu na poruszane tematy, ale również z tego powodu, że była ona pierwszą konferencją, zorganizowaną przez fundację w trybie online. Nietypowy czas nakreślony pandemią postawił nas przed kolejnym wyzwaniem… i tym razem “zdobyliśmy kolejną górę”.

Na konferencji poruszono ważne tematy medyczne, psychologiczne, edukacyjne. Mieliśmy okazję wysłuchać wykładów: prof. Anny Latos-Bieleńskiej – „Wady towarzyszące spina bifida w polskiej populacji”, prof. Jerzego Sułko – „Możliwości leczenia ortopedycznego dzieci z przepukliną oponowo-rdzeniową”, dr. Mateusza Zamłyńskiego – „Preselekcja i kwalifikacja pacjentów do wewnątrzmacicznego zamknięcia przepukliny oponowo-rdzeniowej” oraz dr. Przemysława Kosińskiego, który podjął temat leczenia prenatalnego.

Część konferencji poświęconej zagadnieniom psychologiczno-edukacyjnym rozpoczęła prof. Magdalena Chrościńska-Krawczyk podejmując temat „Zaburzenia zachowań i emocji u dzieci z przepukliną oponowo-rdzeniową”. Następnie mogliśmy wysłuchać prelekcji mgr Marty Błońskiej – „Jak nowe technologie wpływają na proces wychowania i nauczania?” oraz mgr Dolores Anny Żakiewicz – „Pozytywna dyscyplina”.

Ciekawą częścią konferencji był moduł warsztatowy dedykowany dorosłym z rozszczepem kręgosłupa. W czasie zajęć prowadzonych przez dr. hab. n. med. Krzysztofa Nowosielskiego oraz mgr Magdalenę Łosik poruszony został temat seksu – „Co z tym seksem? Okiem ginekologa i położnej, o tym jak się cieszyć życiem seksualnym, mimo trudności”.

Kolejne warsztaty poprowadziła prezes Fundacji SPINA, mgr Dominika Madaj-Solberg, we współpracy z Małgorzatą Kosińską. Ich temat brzmiał: „Moje korzyści z choroby – dobre życie z perspektywy dorosłej osoby niepełnosprawnej: jak wspomóc samego siebie w tym procesie – warsztaty terapeutyczno-rozwojowe dla dorosłych osób z niepełnosprawnością”.

Nie zabrakło również akcentów sportowych czy podróżniczych – w piękną podróż „Rowerem po Islandii” zabrał nas Dariusz Sobczak.

IX Konferencję Fundacji SPINA odbyła się pod patronatem Prezydenta Miasta Katowic, Rzecznika Praw Pacjenta, Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Katowicach, oraz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Patronat medialny nad konferencją objęła TVP3. A całość wydarzenia wsparł i gościł w swoich murach Uniwersytet SWPS Katowice.

WIRTUALNY PLAKAT KONFERENCJI KAŻDA GÓRA JEST DO ZDOBYCIA