ul. Medyków 16, Katowice
503 005 408
fundacja@spina.com.pl

Created with Sketch.

WIRTUALNY PLAKAT SPINY – KONFERENCJA 2020 POD HASŁEM “KAŻDA GÓRA JEST DO ZDOBYCIA”.

Każda góra jest do zdobycia pod takim hasłem 05.09.20 r. odbyła się IX Konferencja i Warsztaty Fundacji Spina dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Wydarzenie to przejdzie do historii, nie tylko ze względu na poruszane tematy, ale również z tego powodu, że była ona pierwszą konferencją , zorganizowaną przez Fundację , w trybie online. Nietypowy czas nakreślony pandemią postawił nas przed kolejnym wyzwaniem …. i tym razem „ zdobyliśmy kolejną górę” .

    Na konferencji poruszono ważne tematy medyczne, psychologiczne, edukacyjne. Wśród prelegentów mieliśmy okazję wysłuchać wykładu prof. Anny Latos- Bieleńskiej – „Wady towarzyszące spina bifida w polskiej populacji”, wykładu prof. Jerzego Sułko pt „ Możliwości leczenia ortopedycznego dzieci z przepukliną oponowo-rdzeniową”, prelekcji dr Mateusza Zamłyńskiego dotyczącej „ Preselekcji i kwalifikacji pacjentów do wewnątrzmacicznego zamknięcia przepukliny oponowo- rdzeniowej” oraz  wykładu dr Przemysława Kosińskiego, który podjął temat leczenia prenatalnego.

Część konferencji poświęconej zagadnieniom psychologiczno- edukacyjnym rozpoczęła prof. Magdalena Chrościńska – Krawczyk podejmując temat – „ Zaburzenia zachowań i emocji u dzieci z przepukliną oponowo – rdzeniową”. Następnie mogliśmy wysłuchać prelekcji mgr Marty Błońskiej – „ Jak nowe technologie wpływają na proces wychowania i nauczania?” oraz mgr Dolores Anny Żakiewicz –” Pozytywna dyscyplina”.

     Ciekawą częścią konferencji był moduł warsztatowy dedykowany dorosłym z rozszczepem kręgosłupa . W czasie zajęć prowadzonych przez dr. hab. n. med. Krzysztofa Nowosielskiego  oraz mgr Magdalenę Łosik poruszony został temat seksu – „ Co z tym seksem? Okiem ginekologa i położnej, o tym jak się cieszyć życiem seksualnym, mimo trudności?”.

Kolejne warsztaty poprowadziła Prezes Fundacji mgr Dominika Madaj – Solberg we współpracy z Małgorzatą Kosińską, a ich temat brzmiał «Moje korzyści z choroby- dobre życie z perspektywy dorosłej osoby niepełnosprawnej: jak wspomóc samego siebie w tym procesie» – warsztaty terapeutyczno-rozwojowe dla dorosłych osób z niepełnosprawnością.”

Nie zabrakło również akcentów sportowych, podróżniczych i tak w piękną podróż „Rowerem po Islandii” zabrał nas Dariusz Sobczak.

IX Konferencję Fundacji Spina odbyła się pod patronatem Prezydenta Miasta Katowic, Rzecznika Praw Pacjenta, Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Katowicach,Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Patronat medialny objęła TVP 3.

A całość wydarzenia wsparł i gościł w swoich murach  Uniwersytet SWPS Katowice.