ul. Medyków 16, 40-752 Katowice
tel.: 503 005 408
fundacja@spina.com.pl

Kuba urodził się z rozszczepem kręgosłupa i wodogłowiem. Ze względu na swoje schorzenie jest pod stałą opieką wielu specjalistów, m.in. nefrologa, urologa, neurochirurga, ortopedy i wielu innych. Kuba jak na swój wiek już wiele przeszedł. Niejednokrotnie był pacjentem na różnych oddziałach szpitalnych. Mimo to jest bardzo uśmiechniętym i pogodnym dzieckiem, a jego niepełnosprawność i poruszanie się na wózku nie przeszkadza mu w nawiązywaniu nowych znajomości. Od września 2022 roku Kuba stał się uczniem szkoły podstawowej i poza swoimi szkolnymi zajęciami w codzienne życie musi wplatać też m.in. rehabilitację.

Zainteresowania, pasje

Od najmłodszych lat Kuba uwielbia wozy strażackie, policyjne, czy karetki. Kim będzie w przyszłości? Nie wiadomo, na ten moment chciałby być policjantem. Kuba jak tylko może chętnie pomaga rówieśnikom, angażuje się w akcje charytatywne, ponieważ „dobro wraca”. Myślę, że w ten sposób oddaje pozytywną energię i pomoc jaką otrzymuje od innych osób. Kolejną pasją Kuby jest piłka nożna. Jak przystało na poznańską pyrę, jest kibicem Lecha Poznań. Marzy o tym, aby kiedyś stać na bramce i być tak skutecznym bramkarzem jak Wojtek Szczęsny.

Wyzwania

Kuba w przeciwieństwie do większości dzieci, bardzo wiele codziennych czynności musi wypracować poprzez codzienne ćwiczenia i rehabilitacje. Jego niezależność i poprawa komfortu życia zależy od odpowiedniego zaopatrzenia ortopedycznego, czy chociażby w wózek aktywny, który umożliwia Kubie swobodne poruszanie się i ściganie z kolegami. Kuba stale rośnie i się rozwija, dlatego wiele sprzętów wymaga corocznej wymiany, aby nadal spełniały swoją funkcje. Są to regularne duże wydatki, które dają szanse Kubie na większą sprawność i samodzielność w przyszłości. Jednak jak dla każdego dziecka – turnus rehabilitacyjny to ciężka praca i nie zastąpi wakacji i czasu beztroski.

Cele

Lekarze mówią, że Kuba ma szanse na chodzenie np. przy tzw. balkoniku. Zebrane środki posłużą do zaopatrzenia Kuby w odpowiednie sprzęty ortopedyczne jak ortezy czy pionizatory.

Ponadto codzienna samodzielność Kuby zależy od jego sprawności. Aby ją rozwijać i utrzymać na odpowiednim poziomie niezbędne są również turnusy rehabilitacyjne, które są bardzo kosztowne. Na chwilę obecną swobodę poruszania się zapewnia Kubie wózek aktywny, który wraz ze wzrostem Kuby wymaga systematycznej wymiany. Profilaktyka przeciwodleżynowa to m.in specjalna poduszka pneumatyczna – Kuba większą część dnia siedzi – my podczas przemieszczania się jesteśmy wyprostowani, dzieci na wózku siedzą. Kubę można śledzić na Instagramie i Facebooku.

W imieniu swoim i Kuby dziękujemy za okazaną pomoc i wsparcie. Dzięki Wam Kuba może codziennie walczyć o lepsze jutro i swoją samodzielność w przyszłości, kiedy będzie dorosły. Większość dzieci, nie mająca ograniczeń ruchowych, mobilnych, samodzielności uczy się niejako naturalnie. Samodzielne ubranie koszulki, spodni czy skarpetek dla dziecka z rozszczepem to proces i często wyboista droga zanim taka sprawność zostanie opanowana. Dzięki uzyskanej pomocy, może trochę później niż rówieśnicy, ale Kuba również nabywa te umiejętności oraz inne potrzebne do jego niezależności. Są to wzruszające dla nas momenty, dlatego proszę uwierzyć mi na słowo, że warto zatrzymać się na chwilę i pomóc. Uśmiech Kuby i radość są bezcenne.

Dziękujemy, że pomagacie nam w tej drodze.

Kubę można wesprzeć przekazując darowiznę lub 1,5% w rozliczeniu PIT:

FUNDACJA SPINA
KRS: 0000297411
CEL SZCZEGÓŁOWY 1,5%: JAKUB KLAWITTER
NUMER KONTA: 66 1160 2202 0000 0002 0985 7176
TYTUŁEM: JAKUB KLAWITTER