ul. Medyków 16, 40-752 Katowice
tel.: 503 005 408
fundacja@spina.com.pl

„W drodze do samodzielności – aspekt medyczny i społeczny”

„W drodze do samodzielności – aspekt medyczny i społeczny” – pod takim tytułem 5 listopada 2022 odbyła się konferencja Fundacji SPINA. Po trzech konferencjach organizowanych w formie online, nadszedł czas powrotu do stacjonarnej formy spotkań, które już tradycyjnie odbyły się w
gościnnych salach Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS w Katowicach.

Spotkanie rozpoczęło się od wręczenia tytułów Ambasadorów programu SOS dla Pacjentów z Rozszczepem Kręgosłupa. Nominacje wręczał profesor Janusz Bohosiewicz, który został pierwszym Ambasadorem programu SOS dla Pacjentów z Rozszczepem Kręgosłupa. Do grona czterech wybitnych Ambasadorów dołączyły:
– pani Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek, specjalistka w zakresie ginekologii, położnictwa, endokrynologii i onkologii w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu,
– pani Prof. dr hab. n. med. Magdalena Chrościńska-Krawczyk, pediatra, neurolog dziecięcy, w trakcie specjalizacji z genetyki klinicznej. Adiunkt w Klinice Neurologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

W trakcie wydarzenia został wręczony symbol Fundacji – Srebrny Ślimak, który przyznawany jest osobom szczególnie zasłużonym dla organizacji i tym razem został on wręczony panom: Jarosławowi Żurawskiemu oraz Januszowi Kaniowskiemu, którzy wspierając działania fundacji, w 2020 roku przeszli dla SPINY Główny Szlak Beskidzki, a w 2022 roku pokonali Szlak Sudecki.

Po tak wzruszających momentach rozpoczęła się część merytoryczna konferencji. Uczestnicy dzięki wykładom prelegentów mogli pogłębić wiedzę z zakresu metod rehabilitacji u pacjenta z przepukliną oponowo-rdzeniową, profilaktyki złamania kości i leczenia wtórnej osteoporozy, leczenia operacyjnego deformacji stóp, kolan i bioder w przebiegu MMC oraz higieny i profilaktyki pęcherza neurogennego i leczenia ran przewlekłych w programie KLRP-2.

W czasie trwania konferencji odbyły się konsultacje ortopedyczne jak również można było wykonać pomiar wskaźnika Kostka-ramię ABI oraz pomiar ciśnienia tętniczego.

Ważnym aspektem konferencji był aspekt psychologiczny, który poruszał problem przemocy w szkole, systemie. Wykładowi towarzyszyły warsztaty zakresu bullyingu. Przeprowadzone zostały również zajęcia dla najmłodszych z dogoterapii, sensoplastyki.

Listopadowa konferencja odbyła się dzięki dotacji z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

Poniżej mogą się Państwo zapoznać z przebiegiem konferencji.

Otwarcie Konferencji – W drodze do Samodzielności
“A. Ciukszo, R. Czyrnia – Zaopatrzenie ortopedyczne kończyn dolnych dla pacjentów z rk.”
Magdalena Kosowska – Bullying działać czy poczekać żeby dziecko się zahartowało
Dr Agnieszka Pastuszka Higiena i profilaktyka pęcherza i jelita neurogennego
Bartłomiej Woynicz – Najnowsze rozwiązania urologiczne
Robert Wasilewski – Mechanostymulacja z wykorzystaniem platform wibrujących Galilea
mgr M. Szatan, dr A Wielgórecki – Gdy zawiedzie profilaktyka, omówienie możliwości leczenia.
Katarzyna Marciniak – Higiena ran przewlekłych.
Adela Majchrzyk – Bo każdy jest wyjątkowy. Nowe programy opieki.
“Dr Paweł Flont – Leczenie operacyjne deformacji stóp, kolan i bioder w przebiegu MMC”
lek. med. Wojciech Stelmach -Profolaktyka złamań kości i leczenie wtórnej osteoporozy w MMC
Dr Bożena Okurowska-Zawada – Analiza rozwoju motorycznego dzieci z rk i stos. metody rehabilitacji

Fotorelacja z konferencji: