ul. Medyków 16, 40-752 Katowice
tel.: 503 005 408
fundacja@spina.com.pl

Apel o podarowanie 1,5% podatku dla Oliwierka
z rozszczepem kręgosłupa i wodogłowiem
Konieczna ciągła rehabilitacja.

KRS 0000297411; cel szczegółowy: “Oliwier Sawicki”

Bezpośrednie wsparcie:

Fundacja SPINA, konto nr: 66 1160 2202 0000 0002 0985 7176,

dopisek: “dla Oliwiera Sawickiego”

A oto dlaczego zwracamy się do Państwa z prośbą:

Oliwier urodził się jako wcześniak w 30. tygodniu ciąży, z przepukliną oponowo-rdzeniową (tzw. rozszczep kręgosłupa) i wodogłowiem. Już w pierwszych godzinach życia przeszedł operację ratującą życie – zamknięcie przepukliny. Zanim skończył rok, był operowany 7-krotnie. W tym czasie m.in. wszczepiono mu zastawkę oponowo-przedsionkową (układ, który odprowadza nadmiarowy płyn z głowy do krwiobiegu, poprzez żyłę szyjną), założono ileostomię (przyklejony do brzucha plastikowy
worek, do którego się opróżniał) – na wskutek perforacji przewodu pokarmowego było to konieczne oraz wymieniano mu zastawkę (często się zapychają, a zwłaszcza u niemowląt). Po ukończeniu 1 roku życia Oliwier miał jeszcze raz wymienianą zastawkę, przeszedł też 2 operacje mające na celu zamknięcie ileostomii, dzięki którym może funkcjonować bez worka przyklejonego do brzucha.

Mimo trudnych pierwszych lat życia, Oliwier dobrze rokuje i ma szansę na samodzielne życie w przyszłości. Obecnie ma 10 lat. W roku 2014 przeszedł niebezpieczną operację neurochirurgiczną – odkotwiczono mu stożek rdzenia kręgowego. – końcówka rdzenia kręgowego przykleiła się do blizny, pozostałości po wcześniejszej operacji, wewnątrz kanału kręgowego. Wraz ze wzrostem Oliwiera, ta końcówka rdzenia zaczęła napinać się jak struna, przez co bardzo skrzywił się kręgosłup, a wcześniejsze problemy z pęcherzem moczowym nasiliły się (dzieci z tą wadą prawie zawsze mają problemy z oddawaniem moczu). Operacja zakończyła się ogromnym sukcesem – skolioza cofnęła się z 18 do zaledwie 4 stopni! Jednak sama operacja, bez ciągłej rehabilitacji, niewiele by dała. Oliwier jest intensywnie rehabilitowany (kilka razy w tygodniu) – w państwowych i prywatnych ośrodkach rehabilitacji, w domu przez rodziców, przy pomocy wyciągu kamaszkowego. Raz w tygodniu bierze zbieg akupunktury celem poprawy kondycji pęcherza moczowego i pobudzenia wzrostu mięśni na chorych pleckach.

W ubiegłym roku świętowaliśmy olbrzymi sukces, gdyż syn przestał musieć korzystać z pieluch! Przez 2 lata Oliwier chodził po ponad 6 godzin dziennie o kulach, w sztywnych i ciężkich metalowo- plastikowych aparatach, obejmujących większość jego ciała – od stóp do pach (hkafo). Dzięki operacji neurochirurgicznej i intensywnej rehabilitacji Oliwier zrobił ogromne postępy. Obecnie nadal chodzi o kulach, ale już tylko w lekkim elastycznym gorsecie materiałowym, na brzuch i klatkę piersiową (sznurówka ze stalkami) i sztywnych plastikowych ortezach do kolan (łuski grafo). Tylko od czasu do czasu zakładany ma sztywny aparat (hkafo) a na każdą noc specjalny gorset do spania. Na wskutek porażonego (neurogennego) pęcherza moczowego nadal też musi być cewnikowany (codziennie co 3 godziny). Oliwier pozostaje pod stałą opieką poradni ortopedycznej, neurologicznej, urologicznej i okulistycznej. W bieżącym roku planujemy wykonać dość kosztowną operację korekty zeza. Oliwier nadal wymaga i będzie jeszcze długo wymagał intensywnej rehabilitacji – nie tylko by robić kolejne postępy, ale też po to, by nie zaprzepaścić efektów dotychczasowej z nim pracy. Synek psychicznie rozwija się prawidłowo i dzielnie stawia czoło ograniczeniom, będąc pogodnie usposobionym dzieckiem. Ma też szanse na normalne życie – na to, że będzie chodził tylko w obuwiu ortopedycznym i będzie mógł samodzielnie funkcjonować (90% dzieci z rozszczepem kręgosłupa ląduje na różnych etapach życia na wózkach inwalidzkich).

Dzięki Państwa wsparciu finansowemu, będziemy mogli kontynuować Jego intensywną rehabilitację, nadal kupować niezbędny sprzęt ortopedyczny (gorsety, ortezy, aparaty) i inne konieczne środki (cewniki, itp.) oraz zapłacić za operację okulistyczną.

Marzena i Maciek Sawiccy