ul. Medyków 16, 40-752 Katowice
tel.: 503 005 408
fundacja@spina.com.pl

Fundacja działa na rzecz dzieci i dorosłych z rozszczepem kręgosłupa i innymi wadami wrodzonymi.

IX Konferencja Fundacji SPINA

Każda góra jest do zdobycia” – pod takim hasłem 5.09.2020 odbyła się IX Konferencja i Warsztaty Fundacji SPINA dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Wydarzenie to przejdzie do historii, nie tylko ze względu na poruszane tematy, ale również z tego powodu, że była ona pierwszą konferencją, zorganizowaną przez fundację, w trybie online. Nietypowy czas nakreślony pandemią postawił nas przed kolejnym wyzwaniem… i tym razem „zdobyliśmy kolejną górę”.

Na konferencji poruszono ważne tematy medyczne, psychologiczne, edukacyjne. Wśród prelegentów mieliśmy okazję wysłuchać wykładu prof. Anny Latos-Bieleńskiej – „Wady towarzyszące spina bifida w polskiej populacji”, wykładu prof. Jerzego Sułko „Możliwości leczenia ortopedycznego dzieci z przepukliną oponowo-rdzeniową”, prelekcji dra Mateusza Zamłyńskiego dotyczącej „Preselekcji i kwalifikacji pacjentów do wewnątrzmacicznego zamknięcia przepukliny oponowo- rdzeniowej” oraz wykładu dra Przemysława Kosińskiego, który podjął temat leczenia prenatalnego.

Część konferencji poświęconej zagadnieniom psychologiczno-edukacyjnym rozpoczęła prof. Magdalena Chrościńska-Krawczyk podejmując temat „Zaburzenia zachowań i emocji u dzieci z przepukliną oponowo-rdzeniową”. Następnie mogliśmy wysłuchać prelekcji mgr Marty Błońskiej – „Jak nowe technologie wpływają na proces wychowania i nauczania?” oraz mgr Dolores Anny Żakiewicz – Pozytywna dyscyplina”.

Ciekawą częścią konferencji był moduł warsztatowy dedykowany dorosłym z rozszczepem kręgosłupa. W czasie zajęć prowadzonych przez dr. hab. n. med. Krzysztofa Nowosielskiego  oraz mgr Magdalenę Łosik poruszony został temat seksu – „Co z tym seksem? Okiem ginekologa i położnej, o tym jak się cieszyć życiem seksualnym, mimo trudności?”.

Kolejne warsztaty poprowadziła prezes Fundacji SPINA, mgr Dominika Madaj-Solberg, we współpracy z Małgorzatą Kosińską, a ich temat brzmiał „Moje korzyści z choroby – dobre życie z perspektywy dorosłej osoby niepełnosprawnej: jak wspomóc samego siebie w tym procesie  warsztaty terapeutyczno-rozwojowe dla dorosłych osób z niepełnosprawnością”.

Nie zabrakło również akcentów sportowych, podróżniczych i tak w piękną podróż „Rowerem po Islandii” zabrał nas Dariusz Sobczak.

IX Konferencję Fundacji SPINA odbyła się pod patronatem Prezydenta Miasta Katowic, Rzecznika Praw Pacjenta, Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Katowicach, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Patronat medialny objęła TVP3.

A całość wydarzenia wsparł i gościł w swoich murach Uniwersytet SWPS Katowice.